Praca biurowa

Problem dolegliwości bólowych u osób wykonujących pracę biurową, w tym prace z komputerem wzrasta w dużym odsetku, coraz więcej osób zgłasza się do gabinetów rehabilitacyjnych z bólami wywołanymi tym czynnikiem sprawczym. Niestety niewiele gabinetów poprawnie zauważa i ocenia ten problem. Często niewłaściwie łącząc fakty i stosując terapię ukierunkowaną na objawy, a nie przyczynę dolegliwości.
Pierwsze oznaki urazów są często bagatelizowane, a to zwalczanie choroby we wczesnym okresie umożliwia pełne wyzdrowienie. Wystarczy przyjmowanie odpowiednich pozycji podczas pracy, więcej ruchu oraz kilka minut lekkich, nie forsownych ćwiczeń, wykonanych przed, w czasie i po pracy, aby nie tylko nie dopuścić do utraty zdrowia, a także uzyskać jego poprawę.

Kręgosłup współdziałający z układem mięśniowym nie jest przystosowany do długotrwałego przebywania i wykonywania pracy w pozycji siedzącej. Mimo iż jest ona mniej męcząca i mniej energochłonna, nie jest pozycją fizjologiczną. Przyjmowanie pozycji siedzącej powoduje nadmierne obciążanie mięśni grzbietu, i prowadzi do powstawania dolegliwości bólowych.