Kinezyterapia

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem lub jak inni powiadają gimnastyka lecznicza. Ruch/ćwiczenia gimnastyczne odpowiednio wykonywane, w pełni kontrolowane uznawane są za środek leczniczy i bodziec do leczenia organizmu. W pracy z pacjentem kierujemy się zasadą prekursora polskiej rehabilitacji prof. Wiktora Degi: „Ruch może zastąpić każde lekarstwo, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”. Medialne przereklamowanie przeciwbólowych środków farmaceutycznych sprawia że zapominamy o tym, że najskuteczniejszy lek mamy tuż pod nosem, niepotrzebnie zatruwając organizm farmakologią, skupiamy się na leczeniu objawów, a nie przyczyny i to jest największy błąd!

Każdy kto choć raz korzystał z zabiegów rehabilitacji w placówce służby zdrowia, wie czym są ćwiczenia. Ale nauczeni wieloletnim doświadczeniem wiemy, że kinezyterapia nie może stanowić samodzielnej metody leczniczej, dlatego usprawnianie ruchem wprowadzamy jako ostatni element leczenia. Dla nas kinezyterapia stanowi ostatni szczebel w terapii pacjenta, polega ona głównie na poddaniu pacjenta funkcjonalnemu treningowi medycznemu, bo dopiero wtedy kiedy przyczyna została usunięta, można trenować siłę mięśniową, dla opóźnienia nawrotów dolegliwości.

Nie skupiamy się na powtarzaniu gotowych schematów, a plan ćwiczeń dobieramy indywidualnie do schorzenia pacjenta, sprawności i wydolności. Najistotniejszy jest trening funkcjonalny, bo tylko on pozwala realnie odnieść się to dolegliwości i zagrożeń jakie czekają każdego dnia.

Główną metodą przez nas stosowaną jest trening funkcjonalny. Imituje on najpopularniejsze czynności ruchu, wykonywane w ciągu dnia, ale rozbija je na etapy. Nie opiera się on na treningu izolowanym (wybranych partii), lecz ćwiczeniach całego ciała, poprzez wykonywanie ruchów złożonych. Ten rodzaj treningu angażuje głębokie mięśnie stabilizujące, tzw. core stability, przez co wzmacnia obustronnie mięśnie tułowia (ruchy nie są ograniczane i wykonywane są wielopłaszczyznowo, dzięki czemu angażują do pracy całe ciało). Trening funkcjonalny poprawia wszystkie cechy motoryczne (siła, wytrzymałość, szybkość, moc, gibkość) i nie powoduje przyrostu masy mięśniowej.

Trening funkcjonalny utrudniony jest pracą na powierzchniach niestabilnych, wzmaga to pracę mięśni stabilizujących, kształtuje świadomości orientacji ustawienia ciała w przestrzeni i wymusza kontrolę błędnego wzorca ruchowego.

Terapia za pomocą ruchu to nie tylko wykonywanie ćwiczeń, to także nauka o błędnych nawykach, wykształconych przez organizm. Chętnie pokażemy co można zmienić, aby odzyskać sprawność fizyczną i zdrowie, dzięki czemu zmniejszyć odczuwanie dolegliwości bólowych, a tym samym odstawić zażywane leki. Podczas zajęć i ćwiczeń uzyskasz wiedzę jak zapobiegać dolegliwościom bólowym, dzięki prawidłowemu postępowaniu w czynnościach dnia codziennego.

 


Zobacz też